Veřejné konzultace jsou velmi důležitou součástí přípravy dobrých zákonů. Přesto, že po dobrém, srozumitelném a smysluplném právu touží skoro každý, česká odborná, laická, podnikatelská i občanská veřejnost možnost vyjádřit se a díky tomu i ovlivnit evropské zákony téměř nevyužívá.
K čemu jsou veřejné konzultace? Veřejné konzultace slouží dvojímu účelu: na jedné straně, jsou pro Evropskou komisi nástrojem, jak informovat občany v zemích EU o tom, co dělá, na druhou stranu může díky konzultacím získat laické i odborné informace o tom, zda jsou navrhované zákony potřeba a jaký mají dopad občany a podnikatele. Zapojení laické i odborné veřejnosti je odpovědí Evropské unie na "demokratický deficit", který jí byl v minulosti – v řadě případů oprávněně – vyčítán.
Kde jsou zveřejněny návrhy, ke kterým se lze vyjádřit? Výzvy ke konzultacím návrhů nových evropských předpisů a nově rovněž k vyjádřením ohledně potřebnosti či zrušení existujících pravidel jsou zveřejňovány na stránce "Váš hlas v Evropě"* (Your Voice in Europe). Podrobnější informace ohledně jednotlivých konzultací lze získat na stránkách jednotlivých "ministerstev" (generálních ředitelství) Evropské komise. Pokud jste jako organizace zaregistrování v evropském transparentním registru lobbistů (Transparency Register) nebo na webové stránce "Činnost Evropské komise"** (Commission at Work) můžete dostávat upozornění na výzvy ke konzultacím v oboru, který Vás zajímá.
V jakém jazyce evropské konzultace probíhají? Evropské konzultace probíhají vždy angličtině a případně rovněž ve francouzštině či němčině. V těchto jazycích jsou obvykle publikovány dokumenty, ke kterým se můžete vyjádřit. Nicméně odpovědi v rámci konzultací nemusí být nutně v angličtině či jiném cizím jazyku, je možné je zaslat i v češtině, unijní překladatelé už si poradí s překladem jakéhokoli dokumentu zaslaném v jakémkoli oficiálním jazyce členské země EU.
Kdy a jak vstoupit do evropské veřejné konzultace? V případě konzultace ohledně návrhů nových právních předpisů EU lze do veřejné konzultace vstoupit ve třech momentech: poprvé, v úvodní fázi, když Evropská komise zveřejní záměr vytvořit nějakou regulaci a přiloží k tomu budoucí plán prací (tzv. cestovní mapa neboli "Roadmap"). Po druhé je možné se vyjádřit v rámci povinné internetové veřejné konzultace, která u evropských zákonů musí trvat minimálně dvanáct týdnů. Po třetí, je možné se nově vyjádřit k hotovému návrhu evropského předpisu v okamžiku, kdy ho Evropská komise zasílá Evropskému parlamentu a Radě ministrů ke schválení. Komu to nestačí, může zaslat své komentáře i při projednávání návrhu v Evropském parlamentu přes jakéhokoli europoslance.
Podrobnější informace o tom, jak probíhají evropské konzultace, lze získat zde na následující webové stránce:
http://ec.europa.eu/smart-regulation/stakeholder-consultation/index_cs.htm